Pojďme zpátky časem

Tady se budeme vracet do minulosti, zkusíme porovnat velké dějiny s těmi malými, pro naši rodinu a chaloupku mnohdy důležitějšími. Asi to nebude snadné pátrání, ale o to je to zajímavější. Víte, že dnes ještě můžete dostat v archivu starou matriku třeba z roku 1700 a když obracíte stránky a snažíte se vyluštit starý zápis, dýchá na Vás historie?

Jak se pašovalo

 

Na horách bylo chudo a řada lidí si pomáhala pašováním. Pašoval se cukerín (náhražka cukru), máslo a jiné potraviny. Také o mojí prababičce jsem slyšela vyprávět příběh -  jednou kvečeru přiběhl soused a povídá: „Márino, jdou na kontrolu, jestli máš někde něco, honem to schovej.“ Prababička měla cukerín, četníci byli za dveřmi, tak kam s tím. Nezbývalo než strčit jej do kolíbky pod peřinku k malému, tam snad hledat nebudou. Četníci šli najisto na místo, kde cukerín původně byl. Nic nenašli a dále nehledali. Všichni si oddychli, ale věděli také, že je někdo musel udat – nejspíše soused, který si den předtím pro cukerín byl a věděl, kam jej prababička uklízí.

 

Jednou také šly ženské s máslem, měly je schované pod širokými sukněmi, když na ně přišli četníci. Ti je nemohli prohledat, tak je na stanici posadili ke kamnům. Poseděli si tak dlouho, dokud všechno máslo nerozteklo. Nakonec to možná bylo pro obě strany nejlepší řešení ...

 

Jednu historku mám také z 50. tých let, kdy sedláci, ale i chalupníci, kteří měli hospodářství, museli odvádět mléko, máslo i vejce do státních dodávek. A pokud se nesplnily stanovené kvóty, platily se pokuty. Babička prý kolikrát i vejce koupila, protože pokuty byly větší. Dokonce se za nesplnění dodávek zavíralo. Stávaly se také příhody humorné, nebo alespoň úlevné. Kvóty kontrolovali leckdy úředníci, kteří zemědělství nerozuměli, a tak když babička nadojila od krávy půl dojačky mléka, spokojili se s tím. A že po jejich odchodu si krávu dodojila, aby měla mléko pro děti, už  věděla jen ona. Někdy při ní stálo štěstí. Přišel úředník na kontrolu – bylo hlášených sedm slepic. Tak vlezl do kurníku  a opravdu se jich sedmi dopočítal. Že jich ještě dalších osm běhalo po hnojišti, už nezjistil, a to bylo dobře. Jak to jen ty slepice věděly a uměly se rozpočítat ...

Jilemnice v zimě

Kdo zavítá v zimě do Jilemnice, určitě se musí podívat na náměstí. To zde totiž vyroste ze sněhu Krakonoš, a že je to tradice dlouhá, dokazuje pohlednice z roku 1916, jen tenkrát vzdali hold lyžařskému sportu.

Harrachov

I do Harrachova zavítáme při našich výletech, jenom už vypadá trochu jinak.